Myanimelist’in Hacklenme Olayı

Geçtiğimiz günlerde güncel bir anime platformu olan Myanimelist hacklendi. Kimlerin yaptığı henüz tam olarak bilinmese de bunun sorumluluğunu bir grup üstlendi. Gerekçeleri de çok gülünçtü.

Myanimelist platformunda izlediğiniz animelere puan vererek listede üst sıralara çıkartabiliyordunuz. İşte tam da bu sebepten geçtiğimiz günlerde zirveyi koruyan Full Metal Alchemist , haksız bir sebeple 2. sıraya düşmüştü. Bunun sebebi ise alt sırada olan Shingeki no Kyojin animesinin takipçilerinin bot kullanarak üst sıradaki animelerinin puanlarını düşürmüş ve istedikleri animeyi üst sıralara çıkarmışlardı. Belkide bu bot saldırısı anime platformlarında çok yer verilmese de yazımızda siz okuyucularımızla paylaşıyoruz. Çünkü bu saldırı platformda ilk olma özelliğini taşımıyordu. Daha önceden yine benzer sebepler gösterilerek bir çok kullanıcının üyelik bilgileri ele geçirilmiş ve kapatılmıştı. Öyle gözüküyor ki anime platformları büyüdükçe bu tarz saldırılarla daha sık karşılaşmaya başlayacağız.

Bilmeyenler için Kısaca Full Metal Alchemist ;

Konusu ;

Elric kardeşler Edward ve Alphonse ölen annelerini diriltmek için simyaya başvururlar. Ama insan ruhu ile değiş-tokuş yapılacak eş değerde bir şey bulunmamaktadır. Deney sırasında büyük kardeş Edward bacağını, küçük kardeş Alphonse ise bedenini kaybeder. Edward elindeki son çareyi kullanıp Al’ın ruhunu bir zırha bağlamayı başarır ama bu esnada da kolunu kaybeder. İki kardeş annelerini diriltmenin imkansız olduğu büyük kayıplardan sonra anlar. Automail sayesinde mekanik uzuvlarına kavuşan Ed, kardeşine olanların kendi suçu olduğuna inanır. Al’ın bedenini geri almak ve simyayı daha da iyi öğrenmek için Elric kardeşler evlerini yakıp bir yolcuğa çıkarlar. 

Bölüm Sayısı : 64

Anime Türü : Fantastik , Büyü , Aksiyon , Shounen , Macera , Askeri , Komedi , Dram

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Shingeki no Kyojin :

Konusu :

Çok uzun yıllar önce Titan isimli varlıklar ortaya çıkmıştır. Dev insan şekilli, akılsız ve insan yiyen canavarlar. Neredeyse insanlığı yok olma noktasına getirmişlerdir.

İnsanlık iç içe geçmiş üç büyük duvar inşa ederek bu sorunu çözmek zorunda kalmıştır. 50 metre yüksekliğinde ki bu duvar 100 yıl boyunca devleri insanlardan uzak tutmuştur.

Mikasa ‘nın ailesi öldürüleli ve Eren onu kurtaralı yıllardır beraber yaşamaktadırlar. Eren ne zaman Armin ‘i kurtarmak için bir kavgaya girse Mikasa gelip ikisini de kurtarmıştır.

Bir gün İnanılmaz boyutlarda (yaklaşık 60 m) bir dev duvarı yılar. İçeri giren devler insanlara saldırır. Eren ‘in evi dev bir kayanın altında kalır. O gün Eren her şeyini kayıp eder. Bir iç duvarın içinde yaşamını devam ettirmeye ve devleeden (titanlardan) nefret etmekten başka çaresi yoktur.

Sonunda Eren büyüyüp orduya katılır. Mikasa onu korumak için takip eder. Armin ‘in de aynı kararı vermesi uzun sürmez. Yıllarca eğitim aldıktan sonra Eren ilk görevinde bir dev tarafından yenir.

O gün ilk deva Eren bir Titan ‘a dönüşür. Dostlarını kurtarır ama bu insanlığın bilmediği (deve dönüşen insan) herkesi tedirgin etmiştir. Zeki bir komutanın kararıyla Eren dış duvarda ki deliği dev bir kayayla kapatmaya yollanır. Diğer herkes de bu olurken Eren’i koruyacaktır.

Görev başarıyla tamamlansa da Eren ‘in başına gelenler bitmeyecektir. Çünkü insanlık hala ondan korkuyordur.

Bölüm Sayısı : 25/12/12/10/?

Anime Türü : Fantastik , Aksiyon , Shounen , Süper-Güçler , Askeri , Dram