2020’de Çıkması Beklenen Great Pretender Animesini İnceliyoruz

Bu postun konusu geçtiğimiz günlerde Anime Expo 2019 etkinliğinde ön bilgileri verilen Wit Studio’nun yapımcılığını üstlendiği Great Pretender animesi ;

Öncelikle animeye göz atmadan önce yapımcı stüdyo hakkında biraz bilgi verelim. Kimdir bu Wit Studio ?

WIT STUDIO, Inc. (Japonca: 株式会社ウィットスタジオ Kabushiki-gaisha Witto Sutajio), bir Japon animasyon stüdyosudur. 1 Haziran 2012 tarihinde Production I.G yapımcıları tarafından kurulmuş olup IG Port‘un yan kuruluşudur.  Aslında çoğumuz Wit Studio’yu Shingeki no Kyojin , Koutetsujou no Kabaneri ve Mahoutsukai no Yome gibi büyük bir fan kitlesi olan animelerden tanıyoruz. Belkide bu stüdyonun bu kadar başarılı olma sebebi özgün konulara sahip animeleri bünyesinde toplaması veya çizimlerine büyük ölçüde yatırım yapmasıdır. Her iki durumda da bu kadar başarılı yapımlara imza atmış bir stüdyodan doğal olarak beklentilerde büyük olacaktır.

Animenin Konusu :

Hedeflerimiz sadece KÖTÜ! Seni kandırmak! Seni aldatmak! Tüm servetlerini aldat! Hikayelerimizi LA, Singapur, Londra, Şanghay ve Tokyo’da duyabilirsiniz. Neden? “CON OYUNLARI” aşamamız, tüm DÜNYA!

Edamura Masato’nun Japonya’nın en büyük dolandırıcısı olduğunu düşünmekteydi. Ortağı Kudo ile birlikte Asakusa’da bir Fransız’ı kandırmaya çalışırken , beklenmedik bir şekilde kandırılıyorlar. Dolandırmaya çalıştıkları Fransızın, mafya kontrolünde çok daha yüksek düzeyde bir dolandırıcı olan Laurent Thierry olduğunu fark ettiklerinde çok geçti. Edamura, Fransızların kirli işleriyle uğraştıktan sonra kaderin onu neyin beklediğini henüz bulamadı …!

Şimdi MyAnimeList’in Wit Studio ile yaptığı röportaja göz atalım. ;

AT : Great Pretender orjinal bir animedir demiştiniz. Peki yapım sürecini , kaynağını manga ve novelden alan animelere göre aynı veya farklı kılan yanı nedir ?

Hiro Kaburagi : Bu soruyu daha çok kişisel olarak cevaplayacağım. Aslına bakarsanız Novel ve Manga uyarlaması olan animeler , bana risksiz ve basit geliyor. Çünkü 20 dakikanın içine manga veya novelin aynısını sığdırıyorsun. Ayrıca manga veya novelden gelen büyük bir kitleye sahip oldukları için animeye yaklaşım çok daha farklı oluyor. Bana göre orjinal bir anime yapıp , ona özgü bir fan kitlesi oluşturmak daha havalı bir şey. Diğer bir açıdan bakacak olursak , anime orjinal olacak fakat ; herhangi bir fan kitlesi bulunmayacak , ilgi çekmesi çok daha zor olacak ve eğer başarısız olursa destekleyecek herhangi bir izleyicisi bulunmayacak. Bu gibi riskler olsa da biz kendimizi manga veya novelle kısıtlamak istemiyoruz. Aynı riskler manga ve novel uyarlamalarında da bulunmaktadır, eğer orijinal sıkıcıysa, karakterler özellikle ilginç değilse ve hikaye gerçekten harika değilse, insanlar onunla ilgilenmeyecektir. Kilit nokta, bu güçlü karakterleri ve harika hikayeyi yapabilmektir , ancak bu şekilde insanlar gerçekten hikayenin içine girebilir ve bu başarı sadece, verdiğimiz özel ilgi ve ona sunduğumuz deneyim ile birlikte gelir.

MyAnimeList : Great Pretender animesin de gerçek hayattan aldığınız ve en çok gurur duyduğunuz kısım nedir ?

Ortak Cevap : Trafik (Los Angeles trafiği 1.bölümde işleniyor.)

AT : Animenin açılış sahnesinde ki Edamura’nın hollywood tabelasında başaşağı bir şekilde durduğu kısım zekice ve dikkat çekiciydi. Bu sahne nasıl gelişti ?

Ryota Kosawa : Bu, serinin açılış sahnesi olduğundan, gerçekten izleyicilerin kalbine hitap etmek istedik. Ve bunu Los Angeles’ta kurduğumuzdan, uluslararası olarak tanınabilir hale getirmek istediğimizi biliyorduk ve bu sahnenin gerçekten Los Angeles’i sembolize ettiğini düşünüyoruz. Ve direktörümüz gerçekten bu sahnenin benzerini deneyimledi. Tabi ki hollywood tabelasında değil 🙂

MyAnimeList : Bu animeyi hangi tip izleyicilerle izlemek istersiniz ?

Yoshiyuki Sadomoto : Çok uzun zamandır sektördeyim, çok fazla fantezi ve realistic türünde anime yaptım. Fantezi türünde Evangelion ve buna benzer animeleri sayabilirim , realistic türünde ise daha çok Mamoru Hosoda (Yuki’e Ookami Kodomo, Yaz Savaşları) var, bu yüzden oldukça büyük bir aralık olduğunu söyleyebilirim. Bu seri daha çok realistic türünde olduğu için ana hedefimiz bu kitleyi kazanabilmek. Fakat bu, fantazi türünü de seven insanlara hitap etmeye çalışmadığımız anlamına da gelmesin. Gençken, “otaku” ya da “anime lover” ya da onun gibi bir şey için bir kelime yoktu, bu yüzden hitap ettiğimiz kitlenin büyük olmasını , ortaokul ve lise yıllarımdaki benzer duyguları yaşamayı istedim. Gençken Lupin III’ü gerçekten çok severek izliyordum.O zamanlar Ootsuka, animasyon direktörüydü ve benim için harika bir hoca gibiydi, bu yüzden bunu sadece anime fanları için değil, geniş kitleler içindir diyebilirim.

AT : Great Pretender geniş kitlelere hitap ediyor dediniz. Peki karakterleri de dizayn ederken bu dediğiniz şeye dikkat ettiniz mi ?

Yoshiyuki Sadomoto : Bu hikaye bir bakıma erkekler hakkında diyebilirim. Temel olarak kötü adamlar. Fakat tam olarak düşünüldüğü gibi değil. Bence karakterler gerçekten çok seveceksiniz. Çünkü karakterleri buna göre tasarladık ve insanların beğeneceğini düşünüyorum.

MyAnimeList : Hikayedeki ana karakteri iyi olarak nitelendirseniz de genel olarak insanları dolandırıp kötü işler yapıyor, sizce izleyiciler ana karakterin davranışlarını nasıl değerlendirir ?

Ryota Kosawa : Evet , karakterler bir bakıma dolandırıcı fakat onlar kendi yollarında ilerleyen sadece kötü zengin insanları dolandıran iyi niyetli tatlı kötüler olarak adlandırabilirim. İzleyicilerinde onlarla duygusal bir bağ kuracağına inanıyorum.

AT : Great Pretender birinci bölümü izlediğimizde daha önce görmediğimiz türde göze çarpan çizimlerin olduğunu fark ettim. Bu çizimleri animede kullanmanın size ne tür zorlukları oldu ? Çünkü günümüzde bu çizimleri nadir olarak görmekteyiz.

Ryota Kosawa : Bu kez, kullandığımız stili storyboard (İngilizce’den “Hikaye Tahtası” olarak tercüme edilse de Hikayenin Çizimi olarak adlandırabiliriz. Proje konusunun belirledikten sonra kafamızdaki resimleri görselleştirmek amacıyla çizilen karalamalar, çekilen fotoğraflar veya yapılan renkli resimlerdir.) aşamasında tasarladık. Amerikalı tanınmayan bir ressamdan (Brian Cox’tan) bir sürü çalışma satın aldık ve Japonya’da storyboard kısmı ile uğraşan Shougo adlı genç bir sanatçıya gösterdik. Animenin storyboard’ını çizdi ve Japonya’daki Bambu adlı sanat yönetmeni şirketinin başkanı Bay Takeda’ya deneme yanılma yoluyla bir grup örnek oluşturarak görüşlerini aldık. Bu sayede görünümü yarattık ve eşsiz bir görünüm olmasını istedik. Şirketimizde animasyonun arkasında olan çok deneyimli bir kadın olan Kobari, ve ekiptekiler bence iyi bir iş çıkardı. İlk bölüm için, görünümün hala gelişmekte olduğunu düşünüyorum, bu yüzden henüz tam olarak dengeli değil, ama gelecekteki bölümlerin daha da iyi görüneceğini düşünüyorum.

MyAnimeList :Animede romantizm teması bulunacak mı ?

Ryota Kosawa :Bu gerçekten hikayenin ana unsuru değil, ama elbette, bazı kısımlarda yer alıcak. Hatta aşıklarla ilgili bir Londra bölümü var. Bu bölümde karakterler dünyanın çeşitli yerlerine seyahat ediyor ve yer yer romantizm temasını bu bölümde hissedeceksiniz.

AT : Birden çok kez belirtildiği gibi, Great Pretender, çok daha tanıdık bir dünyada / gerçeklikte gerçekleştiği için Wit Studio tarafından üretilen diğer anime dizilerinden farklıdır. Bu anlamda daha gerçekçi bir anime üretmenin nesi heyecan vericiydi ?

Hiro Kaburagi : Wit Studio’da olarak haklısın, çok nadir. Hepimiz Japonya merkezliyiz, öykülerimizde ki yabancı ülkelerin neye benzediği konusunda net bir imajımız yok. Araştırma çok uğraştırıcı ve oldukça zordu. Yabancı ülkelerden bazılarına dair imajımızın hala biraz belirsiz olduğunu düşünüyorum, ancak bu gerçekten eğlenceli bir hikaye. Oldukça kesin olmayan bazı parçaların arkasına bakabilirseniz, seriden gerçekten zevk alabiliyorsunuz çünkü çok eğlenceli.

MyAnimeList :Anime’nin belirli bölümlerinde, ilham aldığın herhangi bir Amerikan ya da uluslararası TV şovu ya da filmi var mıydı ?

Yoshiyuki Sadomoto : Herhangi bir sahne için değil,fakat ana karakter olarak kötü bir adama, suçlu ama sevimli bir karaktere sahip olmak açısından, Breaking Bad kesinlikle bu konuda çalışırken düşündüğüm bir diziydi.

Hiro Kaburagi : Genel olarak, çok fazla referans noktası yoktu, sadece çok sayıda küçük sahne ve özellikle de bazı küçük şakalar ve bazı şeyler vardı. Fakat Los Angeles film kasabası olduğu için ilham almamak içten bile değil.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Editör Notu : Great Pretender denildiğinde akla ilk gelen efsanevi müziği de hatırlatmazsak linç yeriz. (Freddie Mercury – The Great Pretender)

Kaynak : MyAnimeList , WIT STUDIO